Line Up 2017

[Running Order / Playtimes]

[Day Division - Mainacts]

We are very happy to announce the day division (mainact playtimes splitted by days) for our Sea You "BEACH REPUBLIC" 2017 on the flyer artwork.
For more detailed Infos, please check the NEWS

STAGE DIVISION MAINACTS (A – Z alphabetical order)

Friday 14 July .2017 PRE-PARTY @ Hans Bunte Areal, Freiburg, Start: 23:00 Uhr
Dave Leon, DJ Bear, DJ Rud, Mik, Zakari&Blange

Saturday 15 July 2017 (11:00 - 00:00 Uhr)

Stage 1
AKA AKA feat. Thalstroem, A.N.A.L., Boris Brejcha, Citizen Kain LIVE drum, Droplex, Moonbootica
Support: Adi Dassler, Anina Owly, HermannHesse, Nicola Septem

Stage 2
Alberto Ruiz, Deborah De Luca, Felix Kröcher, Pappenheimer, POPOF, SHDW & Obscure Shape
Support: Chris Veron, Cosmix 2.0, D!E ZWE!, Torn

Stage 3
andhim, Junge Junge, Maceo Plex, Monika Kruse, Solomun
Support: David Phillips, Joe Panic, Ron Feller

Stage 4 Raumklang presents: finest Psychedelic Progressive Music
Blastoyz (live), Bubble (live), Bassforscher, Day.Din (live), Ghost Rider (live), Hatikwa (live), Klopfgeister (live), Kularis (live), La Luna

Stage 5
Frank Sonic, Rey & Kjavik, Ströme (live), Thylacine (live), Victor Ruiz
Support: Dodobeatz, Lars Lindenberg, Linus, Sascha Ciccopiedi, Steve Cole

AFTERSHOW @ Hans Bunte Areal, Freiburg, Start: 23:00 Uhr
Mainacts: Marco Bailey, Pele & Shawnecy, Drumcomplex
Support: Bassforscher, DJ from the crypt, Frechbax, Fredy S., Juliano, Mauve, Midiclorian, So Denn & Roselle, Südrausch, Toyaner

Sunday 16 July 2017 (12:00 - 22:30 Uhr) - LINE UP (alphabetical order)

Stage 1
Alle Farben, Gestört aber Geil, Lexy & K-Paul, Lexlay, Pretty Pink
Support: Moe.ritz, Oliver Sylo, SchereMattPapier

Stage 2
Adam Beyer, Klaudia Gawlas, Len Faki, Raphael Dincsoy, Sam Paganini
Support: Steeven B., Tom Nightowl

Stage 3
Butch, Loco Dice, Marco Carola, Paul Kalkbrenner presents “Back To The Future”
Support: Deniz Bilgic & Eros Bilgic, Pascal Wirz

Stage 4 Raumklang presents: finest Psychedelic Progressive Music
Ace Ventura & Liquid Soul, Audiomatic (live), Arctika (live), Fabio & Moon (live), Interactive Noise (live), Neelix (live), Phaxe (live), Vini Vici (live)

Stage 5

Einmusik (live), ME & her, Monolink (live)
Support: Alexander Zirkel, Azzuro, Jerome Le Baron, Marcel db, Marcos del Sol, Toby Rost

Sunday 16 july directly after the festival: AFTERSHOW @ Hans Bunte Areal, Freiburg, Start: 23:00 Uhr
Adriano Russo, Ma&Mo, Mars Eger, Phuture Traxx, Tom H., Vikking

Visuals (Festival):
Pixelpunx (Videokultur / Nordstern)
A Free Mind (Stuttgart / Lehmann Club)

Cloudcasts by Sea You Festival on Mixcloud